Inseminacja

Inseminacja jest jedną z wielu metod, która może okazać się wybawieniem dla par borykających się z niemożnością poczęcia dziecka. Często mówi się, że jest to swego rodzaju ostatni przystanek przed przystąpieniem do zapłodnienia pozaustrojowego. Zabieg polega na wprowadzeniu za pomocą cewnika „najlepszych” plemników do jamy macicy. Poniżej informacja w jakich przypadkach lekarz proponuje tę konkretną metodę, jakie są rodzaje inseminacji, jaka jest jej skuteczność i skutki uboczne, oraz kto bezwzględnie nie może się poddać zabiegowi.

Inseminacja – Wskazania.

Kiedy lekarz proponuje parze tę metodę leczenia niepłodności? Najczęściej stosowana jest w przypadku problemów z nasieniem partnera, a dokładniej w przypadku niedostatecznej liczby plemników bądź ich małej ruchliwości. Kolejnym wskazaniem jest obecność przeciwciał plemnikowych zarówno w organizmie kobiety jak i mężczyzny. Inseminację proponuje się również w przypadku pewnych nieprawidłowości anatomicznych u mężczyzny oraz w zaburzeniach ejakulacji. W przypadku kobiet oprócz występowania przeciwciał plemnikowych wskazaniem jest endometrioza w małym stopniu zaawansowania, oraz zaburzenia owulacji. Inseminacja jest również wskazaniem wśród par borykających się z niepłodnością idiopatyczną – nieznanego pochodzenia.

Rodzaje inseminacji.

Inseminacja domaciczna przeprowadzona może zostać na dwa sposoby, najczęściej podaje się kobiecie plemniki partnera, mamy wtedy do czynienia z tzw. IUI, jednak jeśli plemniki partnera nie spełniają określonych norm, istnieje możliwość podania kobiecie plemników anonimowego dawcy, mamy wówczas do czynienia z tzw. AID. Oprócz najpopularniejszej inseminacji domacicznej warto wspomnieć o inseminacji naszyjkowej, stosowanej w przypadku pewnych dysfunkcji anatomicznych, oraz inseminacji dojajowodowej zalecanej gdy nasienie partnera jest stosunkowo dobrej „jakości”.

Skuteczność inseminacji.

Zakres skuteczności inseminacji wynosi 5% – 25%. Przede wszystkim nie należy się nastawiać na sukces już po pierwszym podejściu, zazwyczaj podejmuje się od trzech do sześciu prób, dopiero po takiej liczbie niepowodzeń proponuje się parom inne rozwiązania.

Sutki uboczne inseminacji.

Ogromną zaletą zabiegu jest jego mała inwazyjność. Nie wymaga on znieczulenia partnerki. Niektóre kobiety skarżą się na pewne dolegliwości spowodowane zastosowaniem cewnika, nie są one jednak zbyt dokuczliwe i szybko mijają. Skutki uboczne mogą być również wywołane lekami hormonalnymi podawanymi przed zabiegiem, są to między innymi zaburzenia nastroju – każda kobieta reaguje indywidualnie. Najczęściej dla par zdeterminowanych w walce o dziecko są to tylko drobne niedogodności na wyboistej drodze, którą zdecydowali się kroczyć.

Przeciwwskazania do inseminacji.

Mimo początkowych wskazań do przeprowadzenia zabiegu inseminacji, nie wszystkie pary ostatecznie mogą się mu poddać. Od inseminacji odstępuje się w przypadku wykrycia zmian nowotworowych u kobiety, obecności mięśniaków macicy, stanów zapalnych narządów rodnych oraz w przypadku niedrożności jajowodów. Od procedury odstępuje się również wówczas, gdy w nasieniu partnera odnotowuje się obecność bakterii.

Be the first to comment on "Inseminacja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*