Herbata Ziołowa

Sen to czas niezbędny organizmowi do regeneracji  i odpoczynku. Podczas snu niektóre hormony oraz neuroprzekaźniki są wydzielane w większym stopniu, a układ nerwowy działa sprawniej.

Jednak niekiedy pojawiają się zaburzenia snu, do których należą bezsenność, częste wybudzanie się w nocy, problemy z zasypianiem, koszmary nocne czy nadmierna senność – ich przyczyny mogą być bardzo różne. Jak sobie więc z nimi poradzić?  Zanim sięgniemy po leki nasenne, warto skorzystać z bezpieczniejszych dobrodziejstw natury  – ziołowych herbat.

Bezsenność krótkotrwała

Bezsenność bywa męcząca i nie chodzi tylko o dyskomfort, jaki odczuwamy w nocy, ale przede wszystkim brak snu i właściwej regeneracji organizmu wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, jest przyczyną przewlekłego zmęczenia, ale także dużo poważniejszych powikłań, jak np. częściej występująca choroba wieńcowa, bóle głowy, czy krzyża.

Zanim jednak udamy się do specjalisty lub sięgniemy po dostępne w aptece leki nasenne bez recepty, warto skorzystać z naturalnych metod, do jakich należą np. herbaty ziołowe. Napary ziołowe mają działanie wyciszające, uspokajające, umożliwiające spokojny sen. W przypadku bezsenności krótkotrwałej, wywołanej np. stanem nadmiernego napięcia, zdenerwowaniem, czy stresem, takie działanie może być wystarczające.

Herbaty ziołowe – waleriana i melisa

Zbawienny wpływ na zaśniecie i jakość snu mogą mieć herbaty przyrządzone w dwóch znanych powszechnie roślin.

Waleriana – koziołek lekarski i melisa zwyczajna są od wieków znane jako rośliny, które łagodzą stany emocjonalne i wykazują działanie uspokajające, a co za tym idzie nasenne.

Do leczenia używa się korzenia koziołka lekarskiego, którego właściwości wynikają z obecności w nim takich substancji, jak kwas walerenowy, walepotriaty oraz składnikom olejku eterycznego. Jednak waleriana działa nie tylko nasennie. Wykazuje ona również działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych oraz obwodowych naczyń krwionośnych.

Stosowany jest przede wszystkim do leczenia zaburzeń nerwicowych, zaburzeń snu, stanów lękowych, nadmiernej pobudliwości. Wspomaga również leczenia  zaburzeń pracy przewodu pokarmowego na tle nerwowym. Preparaty z walerianą nie powodują zaburzeń koncentracji i pamięci, poprawiają jakość snu, znacznie ograniczają wybudzenia w nocy.

Melisa zaś, a dokładniej zawarte w jej liściach substancje czynne, działa uspokajająco i nasennie. Liście melisy można kupić w postaci herbatek do parzenia lub w postaci tabletek, które zawierają z nich wyciąg.

Herbatki ziołowe przyrządzane, zawierające w swym składzie melisę polecane są szczególnie osobom starszym. Należy pamiętać, że liście melisy wykazują również działanie wiatropędne oraz żółciotwórcze.

Be the first to comment on "Herbata Ziołowa"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*